11 ژانویه , 2015

http://sportsowmesara.com/wp-content/uploads/2015/01/some-sara.gif

شهرستان صومعه سرا با وسعتی 618 کیلومتر مربع در مختصات در غرب شهرستان رشت و شمال غربی فومن در استان گیلان واقع شده است. مردم صومعه سرا با زبان گیلکی، لحجه بیه پس تکلم می کنند. صومعه سرا در قدیم یكی از روستاهای كسما بشمار می رفته است. كسما یكی از بخشهای صومعه سرا است كه در زمان نهضت جنگل مركز اولین تشكیلات اداری و نظامی جنگلیان به رهبری میرزا كوچك خان جنگلی بوده اما بعد از مدتی به دستور میرزا تشكیلات اداری به خانه اربابی حاج محمد قلی (معروف به درخانه) و مدرسه نظام جنگل به حسینیه كسما انتقال یافته و مركز ستاد میرزا كوچك خان گردیده همچنین در كسما هفته نامه ای به نام جنگل به چاپ می رسیده كه مجموعاً طی دو سال 35 شماره چاپ گردید.

از آثار تاریخی این شهر نیز می‌توان به مناره روستای مناره بازار، آثار بجا ماندنی از پل خشتی در روستای پردسر، پل خشتی گازرودبار، سید خروسه در هفت دغنان ضیابر که بعضا به وسیله سازمان میراث فرهنگی در حال مرمت و بازسازی است. مناره گسگر صومعه سرا:این مناره در بخش مرکزی از توابع شهرستان صومعه سرا و در ۳۶ کیلومتری غرب شهرستان رشت واقع شده‌است. مناره گسگر در سر راه یک جاده قدیمی معروف به شاه عباسی واقع شده‌است و یاد آور مناره‌های عظیم سلجوقی در دیگر مناطق ایران است. ارتفاع مناره ۲۹ متر و قطر آن در پایه ۷ متر و در بخش فوقانی ۳۵/۲ متر است و منار شکل مخروطی دارد. یک ستون نگهدارنده در وسط به عنوان تکیه گاه به ابعاد ۵۵×۵۵ سانتیمتر به پلکان مارپیچ داخلی و جدارهٔ بیرونی منار ایستائی داده‌است. هیچ کتیبه‌ای که تاریخ بنا و بانی آن را معرفی کند، وجود ندارد. منار با آجرهای مربع شکل به ابعاد ۱۳×۱۳ سانتیمتر و قطر ۶ سانتیمتر بنا گردیده و جز در قسمت فوقانی که دو نوار آجرکاری تزئینی آن را زینت داده، در سایر قسمت‌ها کاملاً ساده و بدون آلایش است. با توجه به شکل مناره و مصالح بکار رفته در آن می‌توان مناره گسگر را در ردهٔ میلها و مناره‌های دورهٔ سلجوقی قرار داد. این مناره در زلزله ۱۳۶۹ گیلان به شدت آسی دید.همچنین ساختمانی واقع در کسما که مقر مبارزان جنگل و بنام عمارت معروف است اشاره کرد.از بازارهای عمده در مرجقل ضیابر، گوراب زرمیخ و صومعه سرا را می‌توان نام برد. وجود بیش از ۱۸۰ مسجد و بقاع متبرکه در اقصی نقاط شهرستان معرف مذهبی بودن این دیار و علاقه آنان به ائمه اطهار است. شهرستان صومعه سرا از مناطق زیبا و دیدنی استان گیلان است که به دلیل ناشناخته بودن از دید مسافران و حتی مردم این شهرستان دور مانده‌است. ناشناخته ماندن این شهرستان موجب شده تا نتواند به عنوان یک منطقه گردشگری برای مسافران جاذبه داشته و دیدنی به نظر آید. شهرستان صومعه سرا به دلیل قرار گرفتن در حاشیه جنوبی تالاب انزلی سالانه پذیرای پرندگان مهاجری از قبیل کیلار، فیلوش، خوتکای پرسفید و معمولی است که برای هر مسافری زیبا و خاطره انگیز است. در مدخل ورودی این شهر یک هتل به نام ابریشم وجود دارد که از نظر پذیرایی و اقامتی تاحدزیادی می‌تواند در حل مشکلات مسافران نوروزی مثمر واقع شود. منطقه زیبا و کوهستانی «تنیان» واقع در بخش میرزاکوچک یا گوراب زرمیخ صومعه سرا از نقاط زیبای طبیعی به شمار می‌رود که به دلیل طبیعت فرح انگیز و نشاط آور، منحصر به فرد و از جاذبه‌های طبیعی این شهرستان است.

علاوه بر نقاط یاد شده، در گوشه و کنار شهرستان صومعه سرا بیش از 60 بقعه متبرکه و نقاط تاریخی و سیاحتی دیگری نیز وجود دارد که از آن جمله می توان به بقعه های آقاسید ابراهیم در گوراب زرمیخ، سیده حمزه و سید سلمان در نفوت، پارک پنج هکتاری ابریشم، پارک ساحلی تولم شهر، رودخانه پلنگ رود گوراب زرمیخ، دامنه های سیاه کوه تنیان، بقعه پیرو ولی خان که به روایتی مدفن پهلوان نامی پوریای ولی می باشد،غار نارنج پره تنیان، تالاب های سیاه درویشان و نرگستان، ییلاقات گندرجی و خمپارجی، چند منزل مسکونی قدیمی در مرکـز شهر و … اشاره نمود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 - = هفت